Pozostałe Pozostałe

Monodram Pauli Czarneckiej „Mi estas Lidia"

  • Data rozpoczęcia:
    19 MARCA 18:00
  • Data zakończenia:
    19 MARCA 21:00

Zapraszamy 19.03.2023 roku o godzinie 18.00 do Regionalnego Centrum Kultury na „Mi estas Lidia" to monodram Pauli Czarneckiej o córce Ludwika Zamenhofa - polskiego lekarza okulisty żydowskiego pochodzenia, twórcy idei i języka esperanto, ośmiokrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla. Życie i dokonania Zamenhofa są powszechnie znane i uznane. Na całym świecie istnieją setki obiektów (ulice, place itp.) nazwane jego imieniem, w tym dwie planetoidy. Natomiast wiedza o Lidii - córce Zamenhofa jest znikoma. Znana jest przede wszystkim jako „maskotka Lilka”, a przecież była ważną postacią. Przede wszystkim z powodzeniem i zaangażowaniem kontynuowała ideę i działalność ojca podróżując po Kongresach Esperantystów na całym świecie. Była prawniczką, nauczycielką (wykorzystywała metodę Cseh, która umożliwiała nauczanie esperanta grup międzynarodowych), tłumaczką (przetłumaczyła na esperanto m.in. „Quo vadis" oraz opowiadania B. Prusa) i pisarką. Została również pierwszą w Polsce bahaitką* (*Bahaizm - religia zakładająca duchową jedność ludzkości, oparta o dogmat istnienia jednego Boga dla wszystkich). Zginęła w 1942 r. w obozie w Treblince. Spektakl „Mi estas Lidia" nie jest próbą biograficznego uchwycenia portretu Lidii Zamenhof, lecz dyskusją na temat idealizmu, procesu dojrzewania, determinacji, zasadności poświęcenia i ofiary. W onirycznej przestrzeni przypominającej ekspozycje zapomnianej wystawy Paula Czarnecka wskrzesza definicje oddając Lidii głos, przywołując strzępki jej wspomnień, wchodząc z nią w nieustanny dyskurs.

  • Nagroda Główna „ZŁOTA PODKOWA” na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach z Monodramem "O Złotą Podkowę" w Suwałkach (grudzień 2022)
  • Prezentacja w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku w nurcie profesjonalnym (czerwiec 2022)
  • I etap w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2021/2022
  • „Mi estas Lidia" w finale 5. edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego „The Best Off”

Bilety: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy / Karta Mieszkańca).

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x