Pozostałe Pozostałe

7 x Jarmusch - film pt. „Inaczej niż w raju (1984)”

  • Data rozpoczęcia:
    9 GRUDNIA 17:00
  • Data zakończenia:
    9 GRUDNIA 19:00

Zapraszamy do Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu na 7 kultowych filmów Jima Jarmuscha, które odbędą się na sali widowiskowej RCK. Dnia 09.12.2021 o godzinie 17.00 film pt. „Inaczej niż w raju (1984)”.

Inaczej niż w raju (1984)

Kultowy film Jarmuscha, jeden z najwspanialszych filmowych portretów outsiderów. Rzecz o nudzie, alienacji i dryfowaniu przez życie, a nawet pochwał bierności - wszak bohaterowie tej opowieści ponoszą porażkę wówczas, gdy ulegną złudzeniu, że życie i kino wymagają zwrotów akcji. „Inaczej niż w raju" to film drogi, którego bohaterami są szesnastoletnia emigrantka z Węgier, Eva (skrzypaczka i autorka piosenek, Eszter Balint), jej kuzyn Willie (John Lurie) i jego przyjaciel Eddie (Richard Edson). Po krótkim pobycie w Nowym Jorku Eva jedzie do ciotki w Clevland, a rok później - z braku lepszych zajęć - Willie i Eddie podążają jej śladem. Mają trochę wygranej na wyścigach forsy, ale że zimowe Cleveland nie ma do zaoferowania żadnych rozrywek, cała trójka wyrusza na Florydę. Tam sprawy przybierają kiepski obrót. Jarmusch pokazuje ludzi żyjących „na poboczu", a przy tym nie dramatyzuje na siłę ich losów, którymi rządzi przypadek. Dlatego też, wszystko, co (według klasycznych reguł dramaturgii) ważne - dzieje się w tym filmie niejako bez powodu. „Inaczej niż w raju" to film tkany z drobiazgów, „z niczego", jak powiedział operator Tom DiCillo. Minimalistycznej akcji towarzyszy chropowata muzyka Johna Luriego. Rozbrzmiewa też „I Put a Spell on You" Screamin’ Jay Hawkinsa - jedna z ulubionych piosenek Jarmuscha.

Bilety: Karnet na 7 filmów - 60 zł.
Bilet: 15 zł normalny i 13 zł ulgowy / Karta Mieszkańca.

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x