Pozostałe Pozostałe

„Gwiazdy Sportu w Niepodległej” - wystawa czasowa

  • Data rozpoczęcia:
    29 PAźDZIERNIKA 12:00
  • Data zakończenia:
    5 GRUDNIA 21:00

Zapraszamy w dniach 29 październik do 5 grudnia 2021 r o godz. 12:00 na otwarcie wystawy fotograficznej „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Wystawę można zwiedzać w kompleksie Milenium " W 2018 roku świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wystawę oraz album Gwiazdy Sportu w Niepodległej.

Te wspaniałe zbiory pozwalają spojrzeć na historię międzywojennego sportu polskiego przez pryzmat najwybitniejszych postaci tamtego okresu, takich jak m.in. mistrzowie olimpijscy Halina Konopacka, Stanisława Walasiewicz i Janusz Kusociński oraz wielu innych, reprezentujących rozmaite dyscypliny.

Czas dwudziestolecia międzywojennego, lata 1918 - 1939, to okres nieporównywalny z żadnym innym w dziejach Polski. Radość z odzyskanej po ponad stuleciu niepodległości zaowocowało niezwykłą intensywnością pasją w działaniu na wszystkich niemal polach społecznej aktywności. Bohaterowie stadionów uosabiali wielkie nadzieje i marzenia o znaczeniu Polski w świecie, szybko zdobywali więc statut gwiazd.

Były to gwiazdy świecące najjaśniejszym blaskiem, stanowiące tematy codziennych rozmów we wszystkich warstwach społeczeństwa. Ich nazwiska wizerunki pojawiały się na pierwszych stronach gazet, a niekiedy także... w rubrykach towarzyskich. stanowiące wzór nie tylko sportowy, gdyż bardzo wielu z nich zapisało również piękne karty w walce o wolność Polski. Niepodległa Polska wychowała wielu sportowców, których nazwiska znane są kilku pokoleniom kibiców i do dzisiaj, mimo wojennej zawieruchy upływu lat, budzą wiele ciepłych wspomnień. Sylwetki kilkunastu z nich prawdziwych Gwiazd Sportu w Niepodległej - prezentuje niniejsza wystawa.

Są to m.in.:

Janusz Kusociński

Halina Konopacka

Franciszek Żwirko

Stanisław Wigura

Wstęp wolny.

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x